Zásady správného obouvání dětí

Podle lékařských statistik se 99% dětí rodí s naprosto zdravýma nohama. V důsledku nošení nesprávné obuvi přichází do první třídy základní školy třetina prvňáčků s různě poškozenýma nohama a jen třetina dospělých má zcela zdravé nohy.

Při výběru dětského obuvi musíme dbát na několik zásad

Měření

Při každém nákupu dětské obuvi požadujte kvalifikované změření velikosti nožičky dítěte

Každou obuv dítěti přezkoušejte došlapem na stélku a následným obutím. Nadměrek při koupi nové dětské boty by měl být v rozmezí 0,8 - 1,5 cm dle druhu obuvi. Nejmenší nadměrek se doporučuje u bačkor, nejvyšší pak u zimních bot.

Kontrola velikosti v průběhu nošení

Záleží na tom, pro jak staré dítě boty kupujeme. Dětská noha je v mnoha ohledech rozdílná od nohy dospělého člověka. Především tím, že velmi rychle roste. Malé dítě za rok potřebuje průměrně 2 až 3 velikosti obuvi. Růst dětské nožičky neprobíhá plynule, ale probíhá ve skocích. Proto je nutné pravidelně kontrolovat nohu v obuvi, zda má noha dostatečnou vůli. Kosti malých dětí jsou chrupavčité a tudíž velice náchylné na deformace vlivem špatné obuvi nebo nadměrné zátěže. Nohy dětí mají i sníženou citlivost na tlak a bolest, proto u malého dítěte jinak nepoznáte, kdy jsou mu boty malé.

Velikost boty u batolat kontrolujeme 1x za měsíc, předškoláky a mladší žáky 1x za 2 až 3 měsíce. 

Pokud dítě dlouhodobě nosí malé boty, dochází u něj k deformaci nohy. Samozřejmě i nošení velkých bot s sebou nese určitá rizika. Dítě ve velkých botách zakopává a stáčí špičky. Proto je nutné kupovat boty se správným nadměrkem. Vše o nadměrku a měření nohy se dočtete v naší záložce "Jak správně určit velikost".

Důležité je také nedávat dítěti již nošené boty po sourozenci nebo z bazaru. Každé dítě má specifický styl chůze a botky si takzvaně "vyšlápne" . Dítě které obuje nošené boty má pak tendenci vtáčet nožky podle vyšlápnuté boty.

 

Jak má tedy  vypadat ideální dětská bota?

Tvar obuvi

Dostatečně široká špička umožňuje prstům volný pohyb. U dětské boty musí být vhodně zvolena nejen délka ale i šířka. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže a dochází k oděrkům. Úzká bota na široké noze může způsobit deformitu prstů.

Materiál svršku a stélka obuvi

Nohy malých dětí se hodně potí, proto je nejvhodnější, aby dětské boty byly vyrobeny z přírodních materiálů kůže nebo textilie. Kožená bota je měkká, prodyšná absorbuje vlhkost a je přizpůsobivá dětské noze. Stélka zejména v uzavřené obuvi musí být také ze savého materiálu.

Opatek

Je vyztužení patní části obuvi. I přes dnešní silnou vlnu barefoot obouvání trendy jasně ukazují, že přinejmenším mírný opatek by měla mít každá bota. Ten pomáhá nenásilnou formou vést nožičku do správného držení, ale zároveň ji nijak neomezuje. 

Ohebnost obuvi

Při chůzi se každá bota ohýbá v oblasti prstních kloubů. V tomto místě musí být tedy co nejohebnější. To můžete vyzkoušet již při nákupu obuvi. Příliš tvrdá obuv v této oblasti narušuje zdravý vývoj nohou, zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze. Botička musí tzv. „jít s nohou“.

Tlumící vlastnosti obuvi

Při pohybu po tvrdém povrchu je dětská noha vystavena dalšímu faktoru, který může ovlivnit zdravý vývoj nohy. Tímto faktorem jsou tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu apod. Následkem mohou být problémy s páteří, opotřebení kloubů a kostí. Proto by měla bota mít podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi. Důležitá je i hmotnost obuvi. Měla by být samozřejmě co nejnižší.